Skip to main content
Support
Event

Сучасний розвиток міст України: Одеса

20 вересня 2009 року в Одесі відбувся семінар «Сучасний розвиток міст України: Одеса». Його учасники обговорювали стан збереження культурної спадщини і відновлення пам’яток архітектури в Одесі після Другої світової війни і те, як цей досвід має бути врахований сучасними архітекторами та міськими службами.

Date & Time

Sunday
Sep. 20, 2009
3:00am – 6:00am ET
Get Directions

Overview

20 вересня 2009 року в Одесі відбувся семінар «Сучасний розвиток міст України: Одеса». Його учасники обговорювали стан збереження культурної спадщини і відновлення пам’яток архітектури в Одесі після Другої світової війни і те, як цей досвід має бути врахований сучасними архітекторами та міськими службами.

Експерти звертали увагу на парадоксальну подібність ситуації, що склалася у місті у повоєнні роки і нещодавно, після розпаду Радянського Союзу. Передусім вони відзначили занепад комунального господарства, руйнацію інфраструктури, спотворення і руйнування будівель, що мають велику історико-культурну цінність. На думку експертів саме повоєнний досвід відбудови Одеси є надзвичайно цінним і має бути врахованим у сучасному українському містобудуванні.

У 40 – 50-і роки 20 століття в Одесі було відновлено багато будівель, промислових і інфраструктурних об’єктів, зруйнованих під час війни і окупації. Незважаючи на загальне зубожіння, якість проведених робіт була такою, що більшість реставрованих і побудованих тоді споруд ще й нині мають задовільний технічний стан та естетичний вигляд. Адже їх проектування здійснювали досвідчені архітектори, що мали не лише якісну фахову освіту, але й були добре обізнані в галузі історії архітектури. Крім того відомо, що роботи провадилися кваліфікованими будівельниками – мулярами, штукатурами, покрівельниками тощо, а не просто монтажниками, як це відбувається нині. До того ж, як архітектори, так і прості будівельники, не лише дотримувалися трудової дисципліни і несли особисту відповідальність за неякісно виконану роботу. Оскільки у повоєнний час державна містобудівна політика була спрямована передусім на відтворення класичних архітектурних форм, місцеві зодчі, виховані у гармонійному середовищі старої Одеси, проектували нові споруди таким чином, щоб вони органічно вписувалися до її історичного і природного ландшафту.

Економічний і політичний занепад Радянського Союзу з його подальшою руйнацією порушили економічні і соціальні зв’язки у суспільстві, що видимо позначилося і на подальшому розвитку міста. Занедбані адміністративні будівлі та корпуси промислових підприємств, спотворені хаотичними ремонтами фасади житлових будинків почали домінувати у міському середовищі від початку 90-х років минулого століття. І лише пожвавлення української економіки в останні кілька років призупинило повільне руйнування архітектурної спадщини старої Одеси. Останніми роками в центрі міста досить широко проводяться реставраційні роботи та відтворюються зруйновані за радянських часів культові споруди. Однак завдання зберегти архітектурно-культурну спадщину часто не збігається із прагненням отримати максимальний прибуток. Саме тому сучасні власники будівель нерідко воліють дочекатися їх повної руйнації, а часом і пришвидшують її, щоб мати змогу натомість побудувати житлові чи офісні багатоповерхівки.

Як і більшість українських міст, Одеса і досі не має генерального плану свого розвитку. А отже головним завданням, що стоїть перед місцевими архітекторами, а також науковцями і громадськістю, є не допустити руйнування культурно-архітектурного феномену «Старої Одеси».

Tagged

Thank you for your interest in this event. Please send any feedback or questions to our Events staff.